Podróżowanie w dobie pandemii, czyli jak to naprawdę jest z tymi hotelami?

Powiedzenie, że przepisy w tym kraju w dobie pandemii, związane z możliwością prowadzenia określonego rodzaju działalności to jak nie powiedzieć nic. Ustawodawca funduje wszystkim przedsiębiorcom legislacyjny rollercoaster, a nam, odbiorcom poszczególnych usług, dużą niepewność. Ostatnio jak boomerang wraca do mnie pytanie, no to jak to jest z tymi hotelami? Nowe rozporządzenie z dnia 6 Czytaj dalej…

URLOPY i związane z nim błędy w stosowaniu przepisów prawa pracy

Wokół urlopów wypoczynkowych, ich funkcjonowania w relacjach pracownik – pracodawca, narosło wiele społecznych przekonań, jednakże nie zawsze zgodnych z przepisami prawa pracy.  W niniejszym artykule pozwolę sobie na przybliżenie kilku z nich: Po pierwsze: NIE – szef nie może wysłać pracownika przymusowo na urlop Wbrew obiegowym opiniom — które szczególnie nabrały Czytaj dalej…

Umowy kredytowe – jak rozmawiać z Bankiem w dobie pandemii?

Obecna wyjątkowa sytuacja w kraju, dalsze obostrzenia i rygory stosowane przez rząd, a także niepewny status wielu przedsiębiorców, ale także zwykłego Kowalskiego, skłania do wielu pytań dotyczących: zawartych umów kredytów gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Sytuacja w kraju jest bardzo dynamiczna, może okazać się w praktyce, że wielu klientów Banków, będzie zmuszonych podjąć Czytaj dalej…

Czy w czasie epidemii należy płacić czesne w placówkach niepublicznych?

W ostatnim czasie otrzymałam szereg pytań, dotyczących obowiązku uiszczania opłaty stałej tzw. czesnego za okres, w którym placówki (żłobki, przedszkola, szkoły niepubliczne) są zamknięte, w związku z ogłoszonym stanem najpierw epidemicznym, a następnie stanem epidemii.  Analizując umowy i statuty/regulaminy poszczególnych placówek stwierdziłam, że żadna placówka (której dokumenty statutowe analizowałam) nie przewidziała takiej okoliczności, Czytaj dalej…

Prawidłowe zakończenie stosunku pracy w czasach epidemii koronawirusa SARS-Cov-2

Panująca obecnie epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 powoduje coraz większe problemy gospodarcze, w tym w zakresie funkcjonowania zakładów pracy.  Pracodawcy — mając na celu cięcie kosztów związanych z zatrudnieniem — starają się jak najszybciej zakończyć umowy o pracę. Jednakże, bardzo często, czynią to z naruszeniem przepisów prawa pracy.  Poniżej przedstawiono najczęstsze błędy popełniane przez Pracodawców. „Porozumienie Czytaj dalej…

Podróże małe i duże

Podróże małe i duże, a koronawirus. Obecna sytuacja sparaliżowała całe nasze dotychczasowe życie, w każdej jego sferze również tej podróżniczej. Wielu z nas miało zarezerwowane wyjazdy tak zagraniczne, jak i krajowe, stąd wielu z Was pyta :  Co teraz? Czy odzyskam wpłacone pieniądze, jeśli zrezygnuję? Czy ogłoszony stan epidemiczny jest siłą wyższą i czy to uprawnia mnie Czytaj dalej…

Zmiany w kodeksie drogowym

„Driving home for Christmas” Chris’a Rea płynące z głośników radia w moim samochodzie, skłoniło mnie do refleksji na tematy podróży samochodowych i ich prawnego aspektu. Bożonarodzeniowy hit muzyka z Middlesbrough kazał mi zadać pytanie, czy jako kierowcy nadążamy za zmianami w prawie drogowym, czy mamy świadomość odpowiedzialności jaką bierzemy na siebie wsiadając za Czytaj dalej…

Prowadzisz działalność gospodarczą w formie spółki? Sprawdź, czy musisz zgłosić się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Cała Polska żyła wyborami parlamentarnymi, a tu niepostrzeżenie weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki. W październiku 2019 roku bowiem weszły w życie ważne przepisy statuujące – jakże egzotycznie brzmiący — Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który dla lepszego zapamiętania nazwałam pieszczotliwie „CERBER”. Samo utworzenie systemu to realizacja unijnej dyrektywy. Spółki, które Czytaj dalej…

Ekshumacja zwłok

Na początku listopada, wszyscy tradycyjnie zbieramy przy grobach najbliższych. Często wiąże się to z koniecznością odwiedzania wielu grobów, wielu cmentarzy, czasami w innych odległych od siebie miejscowościach. Podczas rozmów rodzinnych często pojawiają się pomysły połączenia grobów i przeniesienia szczątków w jedno miejsce. W niniejszym artykule skupimy się więc na opisaniu tego procesu, Czytaj dalej…