Nowe uprawnienia pracownika związane z wydawaniem świadectwa pracy, czyli do sądu w celu uzyskania świadectwa pracy. 

Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie w dniu 7 września 2019 roku przyznają pracownikowi prawo do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. I tak, zgodnie z dodanym art. 97¹ Kodeksu pracy: w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Co więcej, w sytuacji gdy były pracodawca już nie istnieje lub dochodzenie roszczeń od niego jest niemożliwe, pracownik może wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.

Co to oznacza w praktyce dla pracownika, którego były pracodawca opieszale działa w zakresie dopełnienia swoich obowiązków po ustaniu stosunku pracy?

  • Przypomnijmy, że świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym wiele ważnych kwestii istotnych w dalszej karierze pracownika, takich jak: okres i rodzaj świadczonej pracy, wymiar czasu pracy, informacja o wymiarze wykorzystanego urlopu wypoczynkowego itd.
  • Pracodawca powinien wydać świadectwo pracy pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, z własnej inicjatywy w terminie 7 dni po ustaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy, a także na wniosek pracownika, w sytuacji gdy stosunek  pracy zostanie z nim ponownie nawiązany, w ciągu 7 dni.
  • Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy pracownik nabył nowe uprawnienie, to znaczy w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy może udać się do sądu z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Taki prawomocny wyrok obligujący pracodawcę do wydania świadectwa pracy, w praktyce zastępuje to świadectwo pracy.
  • Warto podkreślić, że ta nowelizacja zdecydowanie wpłynęła korzystnie na możliwość wyegzekwowania od byłego pracodawcy świadectwa pracy. Dotychczas pracodawca, w przypadku niewydania świadectwa pracy, mógł zostać ukarany karą grzywny za dopuszczenie się wykroczenia przeciwko prawom pracownika, która w większości przypadków nie była dotkliwą sankcją. Z żądaniem dotyczącym świadectwa pracy, pracownik będzie mógł wystąpić w każdym czasie, przed upływem okresu przedawnienia. Przypomnijmy, że termin przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy wynosi 3 lata od dnia, w którym dane roszczenie stało się wymagalne.
    Podsumowując: wprowadzona regulacja zdecydowanie korzystna, pozwoli na rozwiązanie problemu pracownika, w sytuacji, gdy dotychczasowy pracodawca już nie istnieje czy też nie posiada osób umocowanych do jego reprezentowania. Wydanie orzeczenie zastępującego świadectwo pracy umożliwi pracownikowi uzyskanie dokumentu, który następnie będzie mógł przedłożyć w odpowiednich instytucjach czy też organach,  ale przede wszystkim u kolejnego pracodawcy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy  (tj. z 16 maja 2019 roku, Dz.U. z 2019 r. poz. 1040).

Autor: Monika Talarczyk – Pogorzelska, radca prawny
stan prawny: 2 grudnia 2019 rok