Obszerna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która w dużej części wchodzi w życie z dniem 7 listopada 2019 roku, wprowadza istotne zmiany w zakresie doręczenia pozwanemu pierwszego pisma w sprawie. Przy okazji wspomnianej reformy, w dniu 7 listopada br. do kodeksu postępowania cywilnego zostanie dodany art. 139 ¹, który stanowi o tym, że jeśli pozwany pomimo powtórnego zawiadomienia nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego, wywołującego potrzebę jego obrony, wówczas sąd zobowiąże powoda do dostarczenia dokumentu pozwanemu za pośrednictwem komornika.

W dotychczasowej praktyce pisma z sądu były wysyłane za pośrednictwem poczty. W sytuacji, gdy listonosz nie zastał adresata, zostawiał mu awizo z informacją, że korespondencja jest do odebrania na poczcie. Po upływie czternastodniowego terminu przesyłkę uznawano za skutecznie doręczoną, chociaż adresat faktycznie nie zapoznał się z jej treścią.

Zmiany w tej materii były konieczne, bo z jednej strony należało zapewnić pozwanym możliwość obrony, a z drugiej strony, dlaczego taka praktyka nierzetelnych dłużników, którzy celowo unikają odbioru korespondencji, ma utrudniać  i wydłużyć dochodzenie roszczeń przez wierzycieli? Czy przypadkiem wprowadzoną nowelizacją, nie zachęcimy do tzw.,, uników’’ w odbiorze korespondencji z sądu, przecież w praktyce, to powód będzie musiał się,, napracować’’ i ponieść dodatkowe koszty, które mogą zniechęcić do żmudnego procesu.

Co to oznacza w praktyce dla osoby, która dochodzi swoich praw/roszczeń przed sądem?

  • Osoba dochodząca swoich wierzytelności będzie miała 2 miesiące na poinformowanie sądu o wynikach pracy i działaniach komornika w zakresie doręczeń.
  • Doręczenie za pośrednictwem komornika będzie droższe, całkowity koszt takiej,, usługi’’ zależny będzie od tego, jakie czynności faktycznie będzie podejmował komornik, czy będzie ustalał adres zamieszkania pozwanego korzystając z dostępnych rejestrów, podejmował czynności w terenie itd.
  • Jeżeli próba doręczenia przez komornika okaże się bezskuteczna, a zgodnie z wiedzą komornika adresat zamieszkuje pod podanym adresem, pismo uważa się za doręczone w ostatnim dniu terminu do odbioru pisma, zakreślonego przez komornika.
  • Jeśli Powód w ciągu 2 miesięcy nie dostarczy potwierdzenia doręczenia przez komornika, będzie miał obowiązek albo zwrócić pismo do sądu ze wskazaniem aktualnego adresu pozwanego, albo przedstawić dowód, że pozwany przebywa pod adresem podanym w pozwie. Jeśli tego wymogu nie spełni, postępowanie zostanie zawieszone.
  • Wprowadzone zmiany dotyczą jedynie doręczania pism pozwanym (dłużnikom), którzy nie podlegają wpisowi do rejestru sądowego.

Jaka będzie zatem praktyka i czy nowy sposób doręczeń przez komornika nie wpłynie przypadkiem na wydłużenie postępowań sądowych — czas pokaże.

Z pewnością już za parę miesięcy wrócimy do tematu i dokonamy podsumowań, jak zmiana w zakresie doręczeń wpłynęła na prowadzenie sporów sądowych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego  (tj. z dnia 19 lipca 2019 roku Dz.U. z 2019 r. poz. 1460) oraz Ustawa z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771).

Autor: Monika Talarczyk – Pogorzelska, radca prawny
stan prawny: 22 października 2019 rok