Prosta spółka akcyjna jako nowa forma prowadzenia biznesu (nowe przepisy wchodzą w życie 1 marca 2020 roku)? 

Już w marcu 2020 roku do polskiego systemu prawnego wprowadzona zostanie instytucja tzw. prostej spółki akcyjnej (P.S.A.; wg ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych przepisy statuujące prostą spółkę akcyjną odnajdziemy pod numerami art. 300(1) — 300 (134) ksh). Prognozuje się, że nowa formuła może wywrzeć pozytywny wpływ na środowisko do prowadzenia biznesu w Polsce. 

Zgodnie z założeniami nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, prosta spółka akcyjna będzie nowym typem spółki kapitałowej (obok spółki z o. o. i spółki akcyjnej), który przygotowano przede wszystkim z myślą o startupach. Prosta spółka akcyjna może ułatwić zakładanie i rozwój firm opartych w szczególności na nowoczesnych technologiach i — przynajmniej w założeniach — ma ułatwić finansowanie działalności innowacyjnej.

Zgodnie z założeniami prosta spółka akcyjna połączy w sobie niektóre cechy spółek z o. o. (np. proste i mało kosztowne założenie) z zaletami spółek akcyjnych. Zaproponowano m.in. brak barier wejścia (tylko 1 zł kapitału na start), sprawną rejestrację elektroniczną (w 24 h), jak również dodatkowe uproszczenia i elektronizację procedur, w tym podejmowanie uchwał poprzez pocztę elektroniczną lub w trakcie wideokonferencji. Jedną z głównych zalet P.S.A. jest łatwość rozporządzania akcjami spółki i prowadzenia emisji nowych akcji. Akcje PSA bowiem nie będą miały postaci materialnej, a będą mogły być zbywane w formie dokumentowej.  Forma dokumentowa dokonywania czynności prawnych została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już w 2016 r. i jest właściwa dla składania oświadczeń woli przy użyciu wszelkich nośników informacji i sposobów komunikowania się inaczej niż poprzez składanie oświadczeń woli objętych dokumentem sporządzonym w formie pisemnej. Co to oznacza?

Oznacza to głównie to, że akcje P.S.A. będą mogły być zbyte i obciążone za pomocą oświadczeń woli utrwalanych i przekazywanych na odległość przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności wydania dokumentu akcji, czy — jak ma to miejsce w przypadku spółek z o. o. — poświadczania podpisów składanych w imieniu stron przez notariusza.

Zawiązywanie i rejestrowanie P.S.A. w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego ma być możliwe dopiero od 1 marca 2020 roku. Czas pokaże, czy nowa formuła będzie mieć pozytywne przełożenie na warunki do prowadzenia w Polsce biznesu. Za zasadniczą zmianę uznaje się możliwość obejmowania akcji beznominałowych za wkłady w formie świadczenia na rzecz spółki pracy lub usług. Przewiduje się, że to może umożliwić kooperacje gospodarcze, w których — przykładowo — jedna ze stron wnosić będzie do spółki środki pieniężne (inwestor), druga natomiast swój pomysł i stojący za tymże pomysłem potencjał biznesowy.

Ustawa wprowadzająca P.S.A. do polskiego porządku prawnego już obowiązuje, zmiany zaczną obowiązywać z dniem 1 marca 2020 roku (Dz.U z 2019 roku, poz. 1543). 

Aleksandra Lorent-Kowalik — radca prawny